Populárna diéta bohatá na príjem bielkovín

Prakticky všetky diéty, ktoré vravia o neustálej konzumácii len jednej potraviny (melónová, jablková, banánová, atď) predsa logicky nemôžu mať dlhodobý efekt. Áno, po istej dobe pravdepodobne zhodíte x kilogramov, ale dokedy na tejto diéte vydržíte? A stojí vám to za to? A čo bude potom, respektíve nepríde obávaný jo-jo efekt? Nevrátia sa zhodené kilogramy späť aj s úrokmi? Navyše k pravidelnému fungovaniu v bežnom živote, ako aj k správnej funkcii organizmu, metabolizmu (teda aj k spaľovaniu tukov) potrebujeme udržiavať zdravé svalstvo. A ako vieme, zdravá funkcia svalstva, ako aj celého organizmu sa dá udržiavať len na základe pravidelného príjmu potrebných živín.

fitnes

A v tomto smere sa k dôležitým živinám radia hlavne proteíny (bielkoviny).
Presne toto je ten dôvod, prečo vznikla keto dieta, respektíve pravidelný jedálniček bohatý na bielkoviny, ktoré budú tvoriť 60% súčasť stravy. Musíme sa však zmieriť s tým, že vyšším príjmom zdravých a pre telo potrebných proteínov nahradíme príjem „priberacích“ látok, čiže musíme v prípade schudnutia znížiť príjem sacharidov (cukrov) a prebytočných tukov. Doporučený príjem látok z pohľadu ketogénnej alebo proteínovej diéty má tak nasledovnú podobu:

  • Bielkoviny 60 %
  • Sacharidy 25%
  • Tuky 15%

biceps
Je dosť možné, že ste už o proteínovej alebo ketogénnej diéte počuli. A aj pokiaľ nie podľa názvu, tak určite na základe jej systému stravovania. Jej požadovaný cieľ sa dá zhrnúť ako chudnutie prirodzenou a zdravou cestou bez toho, aby sme cítili fyzickú slabosť a nevoľnosť, no a zároveň aby sme príjmom bielkovín posilňovali funkciu svalstva, ktorá sa zapríčiňuje okrem iného o prirodzené spaľovanie tukov.
Pri bežnej redukčnej diéte totiž okrem tukov môžeme spáliť až 40 % zo svalstva, čo jednoducho musí zanechať negatívny efekt. Ale nie v prípade proteínovej diéty.