Impotencia

Ľudia často chápu pojem impotencia ako neschopnosť muža dosiahnuť erekciu. Je to tak, no impotencia so sebou nesie aj omnoho vážnejšie problémy ako problém s plodnosťou a takmer nulový sexuálny život. Na Slovensku ňou trpí takmer pol milióna mužov, čo je skutočne veľké číslo.

images

Muži s impotenciou majú veľmi krátku erekciu, ktorá spravidla nie je vôbec stopercentná. Taktiež nemôžu dosiahnuť ejakuláciu, čo spôsobuje vážny problém, a to problém s oplodnením ženy. Ak sa pýtate, čo spôsobuje impotenciu, je to zväčša kombinácia viacerých faktorov, medzi ktoré patrí nesprávna životospráva, nádorové ochorenie (napríklad rakovina prostaty), genetické chyby či rôzne lieky. Psychika hrá však tiež významnú úlohu. Ak to dvom ľuďom, jednoducho povedané, neklape, muži majú problém dosahovať erekciu. Ak žijú dlhodobo pod stresom alebo trpia depresiami, tiež sa môžu stretnúť s takýmto problémom.

impotencia-význam

Pokiaľ sa vám zdá, že máte problém tohto charakteru v sexuálnom živote, nemusí ísť hneď o impotenciu. Môžete mať krátkodobé zlyhanie, čo je úplne normálne, najmä keď sa nachádzate v ťažkej životnej situácii. Na druhej strane však netreba impotenciu podceňovať a pokiaľ to trvá dlhšie, je na čase zájsť k lekárovi, urológovi. Ten vám spraví vyšetrenie prostaty aby sa vylúčila rakovina. Následne vám odoberie krv a môže vás poslať i na spermiogram. Každá liečba je však individuálna a záleží od vášho zdravotného stavu.

Určite vám ale lekár odporučí zdravý životný štýl, teda obmedziť nezdravé a tučné jedlá, viac sa hýbať a samozrejme vyhnúť sa nikotínu a alkoholu. Pokiaľ je potrebné, predpíše vám buď prírodné alebo iné lieky.

Ak máte problém s dosiahnutím erekcie, nemali by ste sa báť o tomto probléme rozprávať. Veľa žien je v tejto téme otvorených a väčšina partneriek to pochopí. Treba byť však úprimný a nehanbiť sa za túto poruchu. Práve to, že sa niekomu zveríte a ten vás následne pochopí a podporí vám môže pomôcť i v liečbe.