Bielkoviny verzus tuky

Už roky sa zaujímam o zdravú výživu, a to nielen v rámci chudnutia, ale v rámci zdravia ako takého. Sem – tam sa mi preto stáva, že ma osloví nejaká kamarátka alebo známy, ktorí chcú od mňa poradiť, opýtať sa na to, čo a ako funguje, čo im pomôže pri takom zdravotnom probléme, či pri tom nepríjemnom chudnutí. Pri týchto súkromných lekciách zdravého životného štýlu som sa mnohokrát stretla s jednou vecou. Ľudia absolútne nevedia, aký je rozdiel medzi bielkovinami a tukmi. Zatiaľ vám prezradím toľko, jedna z týchto zložiek našej stravy je dobrá a druhá až tak nie.

Mastné mäso vo výklade

S bielkovinami to nemôžete prehnať
OK, nebudem vás naťahovať, bielkoviny sú tie dobré zložky a tuky sú tie nie až tak dobré zložky. Kamarátka mi asi pred rokom napísala, že ide chudnúť. Jej voľba bola ketogenna dieta Prodietix.sk, teda po slovensky, diéta, pri ktorej tvoria základ stravy práve bielkoviny a tuky spolu s cukrami sú nepovolené, ale že s veľkým „N“. Na príklade tejto diéty môžete asi najľahšie pochopiť, ako fungujú bielkoviny a ako fungujú tuky. Bielkoviny sú pre naše zdravie a telo veľmi podstatné. Tuky taktiež, no iba s mierou, pretože ak to s nimi preháňate, ukladajú sa vám v tele, konkrétne pod kožou a vy priberáte. Pri ketogénnej diéte to funguje tak, že bielkovinami nahradíte tieto nie najzdravšie tuky a aj cukry, vďaka čomu chudnete.

Nakrájané kuracie mäso

Pozor na skryté tuky
Pre vaše zdravie, čo platí aj pri chudnutí, je dôležité teda najmä to, aby ste to nepreháňali s tukmi. Pozor by ste si mali dávať aj na takzvané skryté tuky. Nachádzajú sa totiž aj v takých veciach, ako je napríklad jogurt alebo na pohľad v chudom kuracom či hovädzom mäse. Spomenutá ketogénna diéta vám môže byť príkladom. Takto nejako by totiž mal vyzerať náš bežný jedálniček. V preklade, čo najviac bielkovín, menej tukov a úplne najmenej cukrov. Takto budete zdraví a aj štíhli. Samozrejme, nesmiete zabúdať ani na dostatok pohybu.