Zelenina je zdravá, no i sladká. Pri ketónovej diéte si na ňu preto dávajte pozor

Ketodiet prodietix.sk je pomerne prísna forma diéty, respektíve spôsobu stravovania. Vo všetkých fázach môžete okrem čisto proteínových jedál, konzumovať aj zeleninu. Tá však neraz býva kameňom úrazu. Aj keď je totiž zelenina zdravá, pri proteínovej diéte, si nemôžete dovoliť všetky jej druhy. Niektorú sú totiž plné sacharidov, no a tie sú pri ketónovej diéte, a to najmä v jej začiatkoch, absolútnym tabu.Oranžová tekvica na drevenom stole

Najprísnejšou je prvá fáza, pri ktorej nesmiete do žalúdka dostávať nič, čo obsahuje len minimum sacharidov. reč je napríklad o cvikle, kukurici či dokonca tekvici, ktorá sa nám až tak sladká zdať nemusí, no sacharidy i napriek tomu obsahuje.

Prvá fáza – povolená zelenina

  • Fazuľa, fazuľové lusky
  • Cuketa, uhorka, patizón
  • Brokolica, karfiol
  • Všetka listová zelenina ( šaláty, špenát, rukola, žerucha, rastlinné klíčky a microgreens – mikro bylinky atď.)
  • Kapusta, kel, fenykel
  • Reďkovka, stonkový aj koreňový zeler
  • Huby, čakanka, cesnak, cibuľa

V druhej fáze to bude pestrejšie

Môžete jesť všetky druhy zeleniny, ktorá je povolená v prvej fáze. K nej vám však pribudnú aj paradajky, paprika, kaleráb, avokádo a tekvica. Tieto druhy zeleniny obsahujú však už i nejaké tie sacharidy a, aj keď iba minimum, malé množstvo tukov. Preto vždy dodržiavajte maximálne povolené denné množstvá.Fazuľové lusky, paprika, paradajky, kukurica a cuketa na bielom pozadí

V tretej fáze si môžete dovoliť aj prílohy

V tretej fáze ketónovej diéty môžete konzumovať všetku zeleninu, ktorú sme spomenuli doteraz. Na jedálniček vám pribudne mrkva, cvikla, petržlen, kukurica a čerstvý hrášok. Tu si už dávajte ale naozaj veľký pozor, pretože napríklad taká cvikla je plná cukrov, teda sacharidov. to isté platí aj o sladkej – cukrovej kukurici.
Okrem zeleniny si však môžete dovoliť aj potraviny, ktoré označujeme ako prílohy. To znamená, že si môžete, no v malých množstvách, dopriať aj zemiaky, ryžu a varené strukoviny.