Obmedzte sacharidy a spálite nadbytočné tuky!

Ak sa zaujímate o zdravé stravovanie, záleží vám na vašej postave, alebo chcete či potrebujete zhodiť tie kilá navyše, pravdepodobne ste sa už čítali o niekoľkých diétach. A možné ste niektoré z nich skúsili, no tušíte, že nie je to nič pre vás. Je totiž pravda, že konkrétna diéta skutočne nemusí byť pre vás, každý sme iní, máme iné stravovacie návyky, iné chute a áno, inú genetiku a iný metabolizmus.

Ale to by nás nemalo odradiť. Ide skôr o upozornenie, že ak jedna diéta nezaberá alebo je nám veľmi nesympatická, netreba hádzať flintu do žita. Rovnako sú o ničom diéty, čo súvisia takmer s hladovkou a viete, že podľa ich plánu sa nemôžete riadiť večne. Väčšinou sú krátkodobé a prichádza po nich neželaný jo-jo efekt.

Základom je stravovať sa efektívne. Vyhnúť sa hladu, ale držať sa pritom pravidelného jedálnička, vďaka ktorému dokážeme spáliť uložené tukové zásoby. A práve toto je cieľ, ktorý má za úlohu bielkovinová diéta. Konkrétne strava bohatá na zdravý príjem bielkovín, no s nižšou hodnotou cukrov a sacharidov.

špagety, cestoviny

Prečo sú sacharidy pri chudnutí nežiaduce?

Princíp bielkovinového stravovania je veľmi blízky takzvanej ketodiet, ktorej primárnym cieľom je dosiahnuť v našom tele proces známy ako ketóza. Proces, kedy na základe nízkeho príjmu cukrov a sacharidov telo začne primárne spaľovať uložené tuky. Sacharidy sú vo všeobecnosti primárnym zdrojom energie pre náš organizmus, avšak ich nedostatok naše telo zvolí „záložný plán“ a za zdroj spaľovania zvolí tukové zásoby.

  • Takýto stav je možné dosiahnuť už o 2-3 dni po začiatku tohto špeciálneho stravovania.

koláče, sladké

Proteínové diéty sú založené na konzumácii bielkovinových potravín, prísne vylučuje sladké a sacharidové jedlá. Ketodiet zasa môže predstavovať špeciálne upravené jedlá so zníženým obsahom sacharidov, ktoré sa dajú objednať napríklad cez internet, spolu s doporučeným jedálnym lístkom. Môže preto predstavovať pomerne bohatý výber rôznych receptov.