Madeira – dovolenka snov

Súostrovie Madeira pláva v Atlantickom oceáne, na západ od Maroka.
„Celoročná dovolenka“– aj takto sa dá nazvať výlet na tento ostrov nakoľko tu nebývajú žiadne výkyvy počasia a v zime teplota neklesá pod 18 stupňov.

Ak ste sa rozhodli pre plážové vylihovanie rozhodnite sa pre inú destináciu. Pláží je tu veľmi málo, väčšina je neudržiavaná tvorená vulkanickým pieskom a kameňmi. Na druhej strane na pláži nestretne množstvo ľudí, sú skôr pokojné a kľudné. Žiadne tropické teploty nečakajte, takisto ako vzduch tak aj more nedosahuje vysokých teplôt.

madeira

Perfektným miestom a rovnako aj najlepším zážitkom je kúpanie na pobreží v meste Porto Moniz. Neuveriteľný výhľad na hory a skaly vytvorené vulkanickou činnosťou si vynachváli nejeden turista.

Pokiaľ chcete spojiť aktivitu s občasným leňošením ste na správnom mieste. Madeira ponúka dovolenku skôr na nohách kde môžete zdolávať horský terén ako chytať bronz na pláži. Najlepšou voľbou je miesto zvané Pontade Sao Lourenco, ktoré vytvára obraz konca sveta a vychutnať si môžete dych vyrážajúci pohľad na majestátne útesy a hory. Je to veľmi nenáročná 2 hodinová turistika, môžeme to nazvať aj prechádzkou popri prírodnej scenérii.

moře

Hlavným mestom je Funchal, ktoré sa oplatí navštíviť pre jeho zaujímavú architektúru a skvostnú katedrálu. Nachádza sa tu aj botanická záhrada plná rozmanitých druhov rastlín a kvetín. Je to oddychové a naozaj očarujúce miesto. Krásna fauna a flóra je dobre udržiavaná na niekoľkých výškových úrovniach. Nepodceňujte to nakoľko prechádzka môže byť náročná pre starších ľudí, detičky alebo ľudí s hendikepom.

Levády tvoria zavlažovací systém na Madeire. Prinášajú vodu, ktorá napršala v horách do nižšie položených oblastí. Popri nich sú dlhé príťažlivé turistické trasy. Najobľúbenejšou je turistika na ostrove Rabacal. Patrí medzi jedny z najstarších levád. Pokochať sa môžete vodopádom Risco, miestom s 25 fontánami a kryštálovým jazierkom s bujnou vegetáciou.

Madeira má naozaj výnimočnú atmosféru, ktorú by mal každý zažiť na vlastnej koži.