Diéta, ktorej účelom je efektívne spaľovanie tukov

Témy, ktoré sa zaoberajú efektívnou diétou a chudnutím, sa v súčasnosti delia na dva tábory. Zatiaľ čo donedávna bolo pravidlom obmedzovať najmä tuky, ketodiet vylučuje zo svojho jedálnička hlavne cukry a tuky sú naopak v istej miere tolerované. Dôležité sú hlavne bielkoviny (proteíny), snaha uchovať si zdravé svalstvo a metabolizmus nastaviť smerom, aby tuky spaľoval efektívnejšie.

  • Počas daného typu diéty však treba rátať s tým, že toto proteínové stravovanie nemôžeme kombinovať s príjmom potravín, čo sú plné sacharidov.
  • Pretože práve sacharidy dokážu celý proces ketózy narušiť.

zdravá strava

Sacharidy sú v ľudskom tele hlavným zdrojom energie. To znamená, že tieto sú v ňom spaľované primárne a tuky sú len alternatívnym zdrojom. Pokiaľ ale telo registruje nedostatok alebo nižšie množstvo tohto primárneho „paliva“, potom začne automaticky za zdroj energie využívať tuky, čím ich začne takisto funkčnejšie spaľovať. Takémuto stavu vravíme ketóza.

  • V skratke- Čím je v tele menej sacharidov, tým viac sa zbavuje tukov.

zdravý šalát

Akými spôsobmi sa dá dosiahnuť ketóza?

Prvou možnosťou, o akú ale asi nikto z nás nemá záujem, je hladovka.

Druhým a istotne prístupnejším riešením je ketogénna diéta. Inak známa ako bielkovinová, proteínová či skrátka nízkosacharidová. Tá spočíva v pravidelnom konzumovaní nízkosacharidovej stravy, ktorá je však bohatá na bielkoviny. Práve tieto živiny udržia funkčné svalstvo a takisto dopomáhajú k rýchlejšiemu metabolizmu.

Konkrétny spôsob stravovania, respektíve diéty je v spoločnosti známejší najmä v posledných rokoch. Stáva sa populárnym a preslávili ho aj niektoré známe celebrity a športovci. Je to cesta, pomocou ktorej sa z tela dajú odstrániť prebytočné tuky, no príjmom proteínov si zároveň uchovávame dostatok potrebnej energie. Nastavením správneho jedálnička tak nemusí ísť o hladovku či drastickú diétu. Skôr o úpravu nášho pravidelného stravovania, kedy je organizmus schopný nastaviť sa do stavu ketózy už po 2 až 3 dňoch.