4 najznámejší maliari

Každý by do tejto skupinky vybral niekoho iného. Nie som odborníkom na výtvarné umenie, ale obrazy niektorých maliarov ma fascinujú.

umění

·         Michelangelo Buonarotti (1475-1564)
 Michelangelo bol   nielen maliarom ale aj, sochárom a architektom. Jeho osobnosť úplne odrážala to, čo sa nazýva „druh renesancie“. Jedno z najznámejších sochárskych diel jeho – socha Dávida – sa často používa ako ilustrácia samotného slova „obrodenie“ ako odrazu názorov a úspechov remeselného spracovania a myšlienky toho obdobia. Jeho obrazy dýchajú živelnosťou a farbami a to ma na nich priťahuje

·         Leonardo Da Vinci (1452 – 1519)
 Samozrejme, najznámejším umelcom na svete je  pre mnohých taliansky umelec Leonardo da Vinci.  Zároveň ale on sám neuprednostňoval žiadnu oblasť činnosti a považoval sa za vedca, inžiniera, sochára. Jeho genialita spočíva v tom, že vo všetkom vynikal, predbiehal dobu v ktorej sám žil a tvoril. Je známe, že Leonardo dlhodobo pracoval na maľbách, často ich odkladal  na dopracovanie „neskôr“ . Aby sám bol so svojím výtvorom stotožnený. Preto asi je pomerne málo obrazov. Nemožno  nespomenúť fresku „Posledná večera“ či tajomne sa usmievajúcu „ Mona Lisa“.

·         Andy Warhol (1928-1987)
Každý si zaslúži svoje 15 minút slávy – sám o sebe to povedal postmodernista Andy Warhol . Jeho vlastná sláva sa však ukázala ako trvanlivejšia. Možno preto, že sa táto všestranná osoba stala symbolom smeru pop art. Jeho autorstvo patrí medzi najznámejšie diela druhej polovice 20. storočia . Sme hrdí na to, že je zo Slovenska. Máme tu dokonca aj múzeum jemu venované. Boli ste už tam ? Ak nie – bežte – mali by ste to vidieť. Je v Medzilaborciach na východe republiky.

výstava

·         Vincent Van Gogh (1853-1890)
 Post- impresionista Vincent Van Gogh,  celý svet vie, ako šialený a hlboko nešťastný  to bol veru človek, ale zanechal nám bohaté kultúrne dedičstvo. Pôsobil aktívne vraj  iba 10 rokov, ale počas tejto doby dokázal stvoriť viac ako tisíc obrazov.  Jeho Slnečnice pozná hádam každý. Pre mňa má ale zvláštne čaro obraz The Sepheredess z roku 1889.  Zvláštne smutná starenka sa na mňa z reprodukcie doma díva už pár rokov.